Decydując się na swój biznes, często zastanawiamy się w jakiej formie mamy go prowadzić. Jedną z możliwych form jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak wygląda rejestracja spółki z o.o..
- Po pierwsze, zaczynamy od umowy spółki, która powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Umowa musi zawierać 70-220 co n najmniej następujące elementy:
- firmę oraz siedzibę spółki;
- przedmiot działalności spółki;
- wysokość kapitału zakładowego – co najmniej 5 000 zł;
- informację czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników – wartość nominalna udziału nie może być niższa niż 50 zł;
- czas trwania spółki, jeśli jest to czas oznaczony.
- Po drugie, należy powołać zarząd spółki, który może być jednoosobowy lub wieloosobowy. Zarząd można powołać w samej umowie Spółki, bądź w odrębnej uchwale wspólników. Ponadto, fakultatywnie można ustanowić Radę Nadzorczą oraz Komisję Rewizyjną.
- Do powstania spółki potrzebne jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego. Wkład może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny (tzw. aport). W przypadku wniesienia aportu, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot wkładu, wskazywać wspólnika wnoszącego wkład oraz liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.
- Spółkę rejestrujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez sąd właściwy ze względu na siedzibę spółki. Dokonuje tego zarząd w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od zawarcia umowy spółki. W przypadku braku zgłoszenia, po upływie powyższego terminu umowa spółki z mocy prawa ulega rozwiązaniu.
Jakie dokumenty należy złożyć, aby zarejestrować spółkę?
- Wniosek rejestrowy (formularz KRS-W3), podpisany przez przez wszystkich członków Zarządu Spółki, lub pełnomocnika, jeśli został ustanowiony;
- Umowę spółki z o.o. w formie aktu notarialnego (2 egzemplarze);
- Uchwała o powołaniu członków zarządu, jeśli zarząd nie jest powołany w umowie;
- Załącznik do wniosku wskazujący przedmiot działalności (formularz KRS-WM);
- Załącznik do wniosku wskazujący wspólników sp. z o.o. (formularz KRS-WE);
- Załącznik do wniosku wskazujący organy podmiotu uprawnione do reprezentowania spółki (formularz KRS-WK);
- Oświadczenie wszystkich członków zarządu, że zostały wniesione w całości wkłady na pokrycie kapitału zakładowego;
- Lista wspólników wraz z imionami, nazwiskami oraz adresami członków zarządu, a także liczba udziałów oraz wartość nominalna udziałów;
- Lista prokurentów, o ile zostali powołani (formularz KRS-WL);
- Uchwała o powołaniu prokurentów, o ile zostali powołani;
- Notarialnie poświadczone wzory podpisów członków zarządu, oraz prokurentów w razie ich ustanowienia;
- Dowód wniesienia opłaty sądowej (500 zł).
A ponadto, w ramach tzw. jednego okienka, wraz z ww. dokumentami przedkładamy także:
- Wniosek o wpis albo zmianę wpisu REGON (formularz RG-1);
- Zgłoszenie płatnika składek albo jego zmiany na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (formularz ZUS-ZPA);
- Zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego (formularz NIP-2).
Od czasu obowiązywania zasady jednego okienka w Krajowym Rejestrze Sądowym proces rejestracji został ułatwiony oraz przyspieszony. Owa zasada pozwala na dokonanie wpisu do rejestru podmiotów oraz złożenia wszystkich wniosków w sądzie, który to następnie przesyła stosowne dokumenty do właściwych urzędów.
Założenie spółki z o.o. przez Internet
Od początku 2012 r. istnieje możliwość założenia spółki z o. o. w systemie teleinformatycznym za pomocą wzorca umowy. Takie zawarcie umowy spółki wymaga wypełnienie formularza zawartego w w/w systemie oraz opatrzenia go podpisem elektronicznym. Po wprowadzeniu wszelkich koniecznych danych do systemu, umowę spółki możemy uznać za zawartą. Dzięki możliwości założenia spółki w drodze elektronicznej, koszty związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej ulegają zmniejszeniu choćby o koszty notarialne, gdyż w tym trybie umowa spółki nie wymaga formy aktu notarialnego.
Tryb i sposób oraz procedurę zakładania spółki z o.o. w systemie teleinformatycznym szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji z dnia 29 grudnia 2011 r.
Wysokość kapitału zakładowego
Obecnie minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 5 000 zł. jednak trwają prace w rządzie nad zmianą Kodeksu spółek handlowych w zakresie m,in. zniesienia obowiązkowego kapitału zakładowego. W przypadku gdyby wspólnicy zdecydowali się jednak na kapitał zakładowy, wówczas jego minimalna wysokość wyniosłaby 1 zł. Uchwalenie powyższych zmian, niewątpliwie obniży koszty oraz ułatwi zakładanie spółek z o. o.
Przed przystąpieniem do zakładania spółki, warto skorzystać z pomocy prawnika, który dopilnuje, żeby wszystkie ustawowe wymogi zostały spełnione, zarówno co do umowy spółki jak i dokumentów rejestracyjnych. W ostatecznym rozrachunku, przyspieszy to proces tworzenia spółki. Należy bowiem pamiętać, iż sąd rejestrowy, w przypadku, gdy dopatrzy się braków lub nieścisłości w składnych dokumentach, może odrzucić wniosek rejestracji spółki bez uprzedniego wzywania do jego uzupełnienia. Ponadto, dobrze sformułowana umowa spółki „skrojona„na miarę” naszych oczekiwań i potrzeb, pomoże w przyszłości uniknąć problemów ze wspólnikami czy też rozliczeniami finansowymi związanymi późniejszym funkcjonowaniem spółki z o.o.